CrossFit – funktsionaalsed harjutused

CrossFit- see on kõrge intensiivsusega, pidevalt muutuvad, funktsionaalsed harjutused

Millised on funktsionaalsed harjutused?

CrossFitFunktsionaalsed harjutused põhinevad liigutustel,  mida inimene on sooritanud  aastatuhandeid väldanud arengu jooksul, et jääda ellu, leida toitu ja olla jätkusuutlik. Need liigutused on inimestesse  kodeeritud ja inimkeha on “disainitud”  eesmärgiga olla võimeline funktsionaalseid harjutusi edukalt sooritama.

Näitlikult võib küsida, mis on näiteks lõua tõmbamises (pull-up /kipping pull-up) funktsionaalset. Meie esivanemad elasid aastatuhandeid vabas looduses elatades end korilusest ja küttimisest jälitades ulukeid ja olles ka ise jälitatavad kiskjate  poolt.  Aeg ajalt oli vaja puu otsas käia. Põgenedes näiteks näljase hundikarja eest oli sageli ainukeseks pääsevõimaluseks puud. Selleks haarati jooksu pealt kätega kõrgemast oksast ja tõmmati end hooga puu otsa.

Olelusvõitlus soosis isendeid, kellel oli hästi ja ühtlaselt väljaarenenud lihaskond. Loodus kujundas meie käed ja ülekeha nii, et suudaksime sellega liigutada vähemalt kogu oma massi, vajadusel võeti appi ka kõht, selg, puusad ja jalad. See garanteeris ellujäämise erinevates situatsioonides.

See, et paljud  inimesed tänapäeval ei oma nii jõulist ja atraktiivset lihaskonda, kui sooviksid ning ei ole näiteks võimelised isegi ühte korda enda keharaskust kuhugi kõrgemale tõmbama on viimasel aastatuhandel toimunud elukeskkonna muutuste tulem. Samas on inimkonna arengu ajatelge vaadeldes tuhat aastat üliväike osa ajatelje kogupikkusest ning ei too kaasa põhjapanevaid füsioloogilisi muudatusi.  Vaieldamatult on meie kõigi sees endiselt  peidus seesama funktsionaalselt liikuv, kümnete aastatuhandete jooksul looduse poolt kujundatud ja oma ellujäämise eest võitlev jahimees-korilane.

Funktsionaalse liikumise näiteid on võimalik leida ka tänases igapäevaelus:

  • Me tõstame asju põrandalt üles (jõutõmme)
  • Me istume toolile, diivanile või potile (kükid)
  • Me lükkame kedagi või midagi endast eemale (kätekõverdused)
  • jne

Funktsionaalsed harjutused on üldkehalised ja hõlmavad paljusid lihaseid

CrossFitVaadates tänapäeval levinud jõusaalis masinatel treenimist võib väita, et,  masinatel treenimine ei ole funktsionaalne, kuna me isoleerime ühe lihasgrupi tervikust ja võtame ära kehalt naturaalse liikumismustri. Seetõttu võtame ära ka teatud lihasgruppidelt kohustuse stabiliseerida tervet keha, et see liikumise ajal ei “logiseks” või kokku ei kukuks. Sellele vastandiks on funktsionaalsed harjutused. Tehes näiteks kangiga rinnale võtmist (power-clean) on aktiveeritud valdav osa keha lihaskonnast.

Kuna funktsionaalsed liigutused hõlmavad palju lihaseid ning osadel lihastel on näiteks täita keha stabiliseeriv ja teisi lihaseid toetav roll siis on funktsionaalsed liigutused turvalised ning võrreldes isoleeritud harjutustega esineb tunduvalt madalam vigastuste oht.

Funktsionaalsete harjutuste juures on oluliseks aspektist nende harjutuste positiivne arendav mõju inimese närvisüsteemile – ehk siis süsteemile, mis annab inimese lihaskonnale käskluse vastavalt vajadusele liigutada. Tehes CrossFit treeningut märkate te peagi, et tõstate automaatselt asju maast turvaliselt see tähendab vigastamata näiteks oma lihaseid ja liigeseid ning avastate, et Teie rüht on paranenud.

Üks olulisimaid funktsionaalsete harjutuste omadusi on genereerida neid teostades lihasvõimsust- see tähendab  liigutada lühikese ajaga suuri raskusi võimalikult kaugele.

Vaatleme meile tuttavat lõuatõmmet. Näteks: inimene kaalub 80 kg. Tõmmates oma lõua korra kangile liigutame esimest korda 80 kg ühe käe pikkuse ehk 1 m jagu, lastes end tagasi rippu, milleks läheb samuti vaja lihasjõudu, liigutame teist korda  80 kg ühe meetri jagu. Tehes kümne sekundi jooksul 8 lõuatõmmet liigutaksime kümne sekundi jooksul 1280 kg ühe meetri kaugusele. Teadaolevalt tegi sarnaseid vägitegusid Eestis viimati Kalevipoeg 🙂

Meie sõbrad ja toetajad


ReebokCrossFit Journal: The Performance-Based Lifestyle Resource

Lähiaja treeningud

Mar
26
T
2019
17:00 CrossFit
CrossFit
Mar 26 @ 17:00 – 18:00
 
17:00 Weightlifting
Weightlifting
Mar 26 @ 17:00 – 18:00
 
18:00 CrossFit
CrossFit
Mar 26 @ 18:00 – 19:00
 
18:00 Weightlifting
Weightlifting
Mar 26 @ 18:00 – 19:00
 
19:00 CrossFit
CrossFit
Mar 26 @ 19:00 – 20:00